Beasts of Southern Wild, Middle of Nowhere land multiple Spirit Award Nominations

0 comments

Beasts of Southern Wild, Middle of Nowhere land multiple Spirit Award Nominations
Posted by Wilson Morales

November 27, 2012

Nominations for the 28th Film Independent Spirit Awards were announced on Tuesday morning at The W Hollywood by actors Anna Kendrick, Zoe Saldana and Common.

Among the nominees are Middle of Nowhere’s Emayatzy Corinealdi, Lorraine Toussaint, and David Oyelowo, who received nods for Best Female Lead, Best Supporting Female Lead, and Best Supporting Male Lead.

Beasts of the Southern Wild,” “Bernie,” ” Moonrise Kingdom,” “Silver Linings Playbook” and “Keep the Lights On” were nominated for top feature.

“Moonrise” and “Silver Linings” led the way with five noms apiece, followed by “Beasts,” “Middle of Nowhere” and “Keep” with four each.

The Spirit Awards is open to feature films of at least 70 minutes, provided they have been made for no more than $20 million and played for a week in a commercial theater or been exhibited at one of six notable film festivals.

Films must also be determined to be independent in the judgment of one of the Film Independent committees that determine nominees. Major studio films can be deemed independent if they are made with “economy of means” and deal with “original and provocative” subject matter.

Spirit Awards are given out in the following categories: Best Feature, Best First Feature, Best First Screenplay, Best Director, Best Screenplay, John Cassavetes Award (given to the best feature made for a budget under $500,000), Best Male Lead, Best Female Lead, Best Supporting Male, Best Supporting Female, Best Cinematography, Best International Film, Best Documentary, and the Robert Altman Award. The Filmmaker Grants include the Someone to Watch Award, Stella Artois Truer Than Fiction Award, Piaget Producers Award and the Jameson FIND Your Audience Award.

The 2013 Film Independent Spirit Awards will take place on Saturday, February 23, and will be broadcast later that evening on IFC at 10:00 pm ET/PT..

Here are the nominees:

BEST FEATURE -- (Award given to the Producer, Executive Producers are not awarded)

Beasts of the Southern Wild
PRODUCERS: Michael Gottwald, Dan Janvey & Josh Penn

Bernie
PRODUCERS: Liz Glotzer, Richard Linklater, David McFadzean, Dete Meserve, Judd Payne, Celine Rattray, Martin Shafer, Ginger Sledge, Matt Williams

Keep the Lights On
PRODUCERS: Marie Therese Guirgis, Lucas Joaquin, Ira Sachs

Moonrise Kingdom
PRODUCERS: Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven Rales, Scott Rudin

Silver Linings Playbook
PRODUCERS: Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon

BEST DIRECTOR

Wes Anderson
Moonrise Kingdom

Julia Loktev
The Loneliest Planet

David O. Russell
Silver Linings Playbook

Ira Sachs
Keep the Lights On

Benh Zeitlin
Beasts of the Southern Wild

BEST SCREENPLAY

Wes Anderson & Roman Coppola
Moonrise Kingdom

Zoe Kazan
Ruby Sparks

Martin McDonagh
Seven Psychopaths

David O. Russell
Silver Linings Playbook

Ira Sachs
Keep the Lights On

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)

Fill the Void
DIRECTOR: Rama Burshtein
PRODUCER: Assaf Amir

Gimme the Loot
DIRECTOR: Adam Leon
PRODUCERS: Dominic Buchanan, Natalie Difford, Jamund Washington

Safety Not Guaranteed
DIRECTOR: Colin Trevorrow
PRODUCERS: Derek Connolly, Stephanie Langhoff, Peter Saraf, Colin Trevorrow, Marc Turtletaub

Sound of My Voice
DIRECTOR: Zal Batmanglij
PRODUCERS: Brit Marling, Hans Ritter, Shelley Surpin

The Perks of Being a Wallflower
DIRECTOR: Stephen Chbosky
PRODUCERS: Lianne Halfon, John Malkovich, Russell Smith

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein
Fill the Void
Derek Connolly
Safety Not Guaranteed
Christopher Ford
Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack
Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki
Gayby

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. Award given to the writer, director, and producer. Executive Producers are not awarded.
Breakfast with Curtis
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Laura Colella
Middle of Nowhere
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay
PRODUCERS: Howard Barish, Paul Garnes
Mosquita y Mari
WRITER/DIRECTOR: Aurora Guerrero
PRODUCER: Chad Burris
Starlet
WRITER/DIRECTOR: Sean Baker
PRODUCERS: Blake Ashman-Kipervaser, Kevin Chinoy, Patrick Cunningham, Chris Maybach, Francesca Silvestri
The Color Wheel
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Alex Ross Perry
WRITER: Carlen Altman

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini
Return
Emayatzy Corinealdi
Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence
Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis
Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead
Smashed

BEST MALE LEAD
Jack Black
Bernie
Bradley Cooper
Silver Linings Playbook
John Hawkes
The Sessions
Thure Lindhardt
Keep the Lights On
Matthew McConaughey
Killer Joe
Wendell Pierce
Four

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie DeWitt
Your Sister’s Sister
Ann Dowd
Compliance
Helen Hunt
The Sessions
Brit Marling
Sound of My Voice
Lorraine Toussaint
Middle of Nowhere
BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey
Magic Mike
David Oyelowo
Middle of Nowhere
Michael Péna
End of Watch
Sam Rockwell
Seven Psychopaths
Bruce Willis
Moonrise Kingdom
BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook
Valley of Saints
Lol Crawley
Here
Ben Richardson
Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov
End of Watch
Robert Yeoman
Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
How to Survive a Plague
DIRECTOR: David France
PRODUCERS: David France, Howard Gertler
Marina Abramović: The Artist is Present
DIRECTOR: Matthew Akers
PRODUCERS: Maro Chermayeff, Jeff Dupre
The Central Park Five
DIRECTORS/PRODUCERS: Ken Burns, Sarah Burns, David McMahon
The Invisible War
DIRECTOR: Kirby Dick
PRODUCERS: Tanner King Barklow, Amy Ziering
The Waiting Room
DIRECTOR/PRODUCER: Peter Nicks
PRODUCERS: Linda Davis, William B. Hirsch

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Amour
(France)
DIRECTOR: Michael Haneke
Once Upon A Time in Anatolia
(Turkey)
DIRECTOR: Nuri Bilge Ceylan
Rust And Bone
(France/Belgium)
DIRECTOR: Jacques Audiard
Sister
(Switzerland)
DIRECTOR: Ursula Meier
War Witch
(Democratic Republic of Congo)
DIRECTOR: Kim Nguyen

16th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 16th annual Piaget Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.
Nobody Walks
PRODUCER: Alicia Van Couvering
Prince Avalanche
PRODUCER: Derrick Tseng
Stones in the Sun
PRODUCER: Mynette Louie

19th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 19th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.
Pincus
DIRECTOR: David Fenster
Gimme the Loot
DIRECTOR: Adam Leon
Electrick Children
DIRECTOR: Rebecca Thomas

STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 18th annual Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.
Leviathan
DIRECTOR: Lucien Castaing-Taylor and Véréna Paravel
The Waiting Room
DIRECTOR: Peter Nicks
Only the Young
DIRECTOR: Jason Tippet & Elizabeth Mims

ROBERT ALTMAN AWARD – (Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast)
Starlet
Director: Sean Baker

Casting Director: Julia Kim

Ensemble Cast: Dree Hemingway, Besedka Johnson, Karren Karagulian, Stella Maeve, James Ransone


Leave a Reply

Archives