Get Out, Mudbound, Girls Trip Among 23rd Annual Critics’ Choice Awards Nominees

0 comments

Get Out, Mudbound, Girls Trip, Black-ish, This Is Us Among 23rd Annual Critics’ Choice Awards Nominees
Posted by Wilson Morales

December 6, 2017

The Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA) announced today the nominees for the 23rd Annual Critics’ Choice Awards. The winners will be revealed live at the star-studded Critics’ Choice Awards gala on Thursday, January 11, 2018. The awards show will return to The CW Network and will be broadcast LIVE that night from 8:00 – 10:00pm ET/PT.

“The Shape of Water” leads all films this year with 14 nominations including Best Picture, Sally Hawkins for Best Actress, Richard Jenkins for Best Supporting Actor, Octavia Spencer for Best Supporting Actress, Guillermo del Toro for both Best Director and Best Original Screenplay alongside Vanessa Taylor, Dan Laustsen for Best Cinematography, Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin for Best Production Design, Sidney Wolinsky for Best Editing, Luis Sequeira for Best Costume Design, Best Hair and Makeup, Best Visual Effects, Best Sci-Fi or Horror Movie, and Alexandre Desplat for Best Score.

“Call Me By Your Name,” “Dunkirk,” “Lady Bird,” and “The Post” impressed with eight nominations each, and are all in the running for Best Picture and Best Director, among others. “Blade Runner 2049” earned seven nominations, followed by “The Big Sick” and “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” each with six, and “Get Out” and “I, Tonya” with five.

There are a number of multiple award nominees, led by Kumail Nanjiani with three, who, with his work on both “The Big Sick” and “Silicon Valley” is eligible for both Film and Television honors this year. He is up for Best Original Screenplay alongside wife Emily V. Gordon, and Best Actor in a Comedy for “The Big Sick” as well as Best Supporting Actor in a Comedy Series for “Silicon Valley.” With many of the nominated films’ creators taking on multiple roles, Greta Gerwig, Martin McDonagh, Jordan Peele, and Guillermo del Toro are all nominated for both Best Director and Best Original Screenplay. James Franco is nominated for Best Actor and Best Actor in a Comedy for his work in “The Disaster Artist,” while breakout star Tiffany Haddish is up for Best Supporting Actress and Best Actress in a Comedy for her role in “Girls Trip.” Margot Robbie and Saoirse Ronan will compete against each other in two categories – Best Actress and Best Actress in a Comedy – for their roles in “I, Tonya” and “Lady Bird,” respectively.

Netflix leads the television honors with 20 nominations, followed by HBO with 15, FX with 13, and ABC with 12. Topping the list of nominated series is Feud: Bette and Joan (FX) with six. Big Little Lies (HBO) and Fargo (FX) follow closely behind with five each, as does Glow (Netflix) with four nominations. American Gods (Starz), Black-ish (ABC), Game of Thrones (HBO), Godless (Netflix), The Good Fight (CBS All Access), The Handmaid’s Tale (Hulu), The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon), This Is Us (NBC), and The Wizard of Lies (HBO) each earned three nominations. Other multi-nominated series include America’s Got Talent (NBC), American Crime (ABC), American Vandal (Netflix), Better Call Saul (AMC), The Big Bang Theory (CBS), Billions (Showtime), Chopped (Food Network), The Crown (Netflix), Dancing with the Stars (ABC), Fixer Upper (HGTV), Fresh Off The Boat (ABC), The Good Place (NBC), I Am Elizabeth Smart (Lifetime), Master of None (Netflix), Modern Family (ABC), RuPaul’s Drag Race (LOGOtv), Silicon Valley (HBO), The Sinner (USA), Stranger Things (Netflix), and Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix), each with two nominations.

“2017 has proved to be an incredibly exciting year in movies – and one of the most wide-open in terms of awards possibilities,” said BFCA President Joey Berlin. “The mix of legendary filmmakers and performers along with vibrant new voices representing fresh and varied styles and perspectives has entertained and challenged critics and audiences alike. It’s been a joy to experience these films and we can’t wait to celebrate them all on January 11th.”

“Choosing a handful of outstanding programs or personalities to nominate in any category is a daunting task given the sheer volume of high quality options today on broadcast and cable television and streaming services,” said BTJA President Ed Martin. “But after much careful consideration and thoughtful debate I believe we have filled all of our categories with the most deserving nominees.”

“The Critics’ Choice Awards” are bestowed annually by the BFCA and BTJA to honor the finest in cinematic and television achievement. The BFCA is the largest film critics’ organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics. BFCA members are the primary source of information for today’s film-going public. BTJA is the collective voice of journalists who regularly cover television for TV viewers, radio listeners and online audiences. Historically, the “Critics’ Choice Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 23rd Annual Critics’ Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The BFCA and BTJA are represented by Dan Black of Greenberg Traurig and WME.

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History)
Intervention (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC)

Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)


Leave a Reply